Czy warto myśleć o jakości powietrza?

Czy warto myśleć o jakości powietrza?

Wielu z nas zadaje sobie pytanie, czy warto myśleć o jakości powietrza. Szczególnie w ostatnich miesiącach społeczeństwo boryka się z permanentnym kryzysem obejmującym wszystkie obszary życia społeczno-gospodarczego. Zatem, w którym miejscu naszej współczesnej hierarchii wartości znajduje się czyste powietrze i ekologia?

W Internecie nie trudno spotkać się z opiniami, że “co kogo obchodzi teraz  środowisko”, że “to bzdury, które głoszą ci, którzy chcą na tym zyskać”. Jednak czy do końca tak jest, że możemy zapomnieć o globalnym klimacie i żyć beztrosko, nie zastanawiając się nad tym, jakie w kontekście klimatu nasze zachowanie będzie miało skutki?

Z całą pewnością kryzys wywołany wojną w Ukrainie, rosnącą inflacją czy możliwą recesją w Polsce to problemy, które determinują naszą codzienność. Ceny z dnia na dzień są coraz wyższe - i dotyczy to zarówno handlu, jak i usług. Reakcją społeczeństwa na te wahania polityki cenowej jest oszczędzanie. Tu jednak zauważalne są dwa podejścia konsumentów. Niektórzy ograniczają ilość kupowanych produktów czy korzystania z usług, natomiast inni - zastępują dotychczasowe dobra ich tańszymi zamiennikami. To właśnie to drugie działanie może w przyszłości wiązać się z negatywnym wpływem na środowisko. 

Codzienne nawyki pozwalają kształtować świadomość ekologiczną, dzięki której nasze postępowanie nie oddziałuje tak silnie na środowisko. Jednak oprócz tego ważne są również nasze decyzje zakupowe. Niestety wybór produktów wyprodukowanych w warunkach i z surowców proekologicznych wiąże się niekiedy z wyższą ceną, która w czasie kryzysu jest główną determinantą wyboru. Obejmuje to także kwestię paliwa zarówno w sektorze przemysłu, jak i w gospodarstwach domowych. 

Czy warto myśleć o jakości powietrza? Z całą pewnością! Dbając o nie, wpływamy na swoje zdrowie, ale także i przyszłość młodych pokoleń. I choć w czasie wysokiej inflacji szukamy tańszej alternatywy, nie przestawajmy myśleć o środowisku. Każdy kryzys w końcu minie, natomiast poprawa stanu środowiska jest procesem długotrwałym, jednak codziennie wpływającym także na jakość naszego życia.

Powrót

Kontakt

Masz głowę w chmurach? Porozmawiajmy o czystym powietrzu!