Dzisiejszy kryzys klimatyczny jest wynikiem działalności człowieka w ciągu ostatnich 250 lat. Ekolodzy biją na alarm, ponieważ zmiany pogody doprowadziły do poważniejszych konsekwencji niż oczekiwano. Jednym z niezbędnych działań w walce z kryzysem jest edukacja ekologiczna, która obejmuje nie tylko praktyczne umiejętności oszczędzania zasobów naturalnych, ale także kształtowanie myślenia ekologicznego.
Dziś zmiany klimatu uważane są za najpoważniejsze zagrożenie dla ludzkiego zdrowia. Żaden mieszkaniec planety nie jest odporny na takie zjawiska naturalne jak: huragany, powodzie, susze czy nagłe zmiany temperatury. Naukowcy ustalili, że co minutę na świecie z powodu chorób spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza umiera 13 osób. Nie zapominajmy, że zmiany pogodowe prowadzą również do niedoborów żywności, a także przyczyniają się do rozprzestrzeniania chorób.
Obecny kryzys klimatyczny jest wynikiem działalności człowieka w ciągu ostatnich 250 lat, która spowodowała akumulację gazów cieplarnianych w atmosferze. Ekolodzy biją na alarm, bo według najnowszych badań konsekwencje kryzysu klimatycznego okazały się dużo gorsze niż zakładano. Każdego roku okresy ekstremalnych upałów, powodzi i suszy będą się nasilać, co z kolei będzie prowadzić do katastrofalnych konsekwencji dla wszystkich mieszkańców planety. Jeśli nie zostaną podjęte zdecydowane działania w celu ograniczenia emisji CO2 do 2050 r., scenariusze filmów science fiction mogą się spełnić. Jak szybko zmniejszyć wpływ czynników wpływających na zmiany klimatu i co ma z tym wspólnego edukacja ekologiczna?
Wydawałoby się, że nie jesteśmy ekologami, więc po co zapychać głowę zbędnymi informacjami na temat środowiska? Jednak edukacja i świadomość ekologiczna są bezpośrednio związane z kryzysem klimatycznym i mogą pomóc w zapobieganiu globalnej katastrofie. Każdy potrzebuje wiedzy o środowisku nie tylko po to, aby zrozumieć, jak zmniejszyć negatywny wpływ na klimat, ale także po to, by zrozumieć konsekwencje swoich działań dla natury.
Głównym celem edukacji ekologicznej jest rozwój świadomości i kształtowanie odpowiednich postaw u dzieci i młodzieży. Proces ten obejmuje między innymi propagowanie wiedzy na temat relacji człowiek-przyroda, a także poszerzenie znajomości sposobów wykorzystania alternatyw - na przykład paliw - w celu ograniczenia emisji zanieczyszczeń do powietrza.
Każdy z nas, niezależnie od miejsca zamieszkania, może wpływać na zmiany klimatu. Jak? Możesz zamienić tradycyjny węgiel na bezdymne paliwo, chodzić lub jeździć na rowerze zamiast korzystać z samochodu. Podczas porannego mycia twarzy lub mycia zębów możesz w przerwach zakręcać wodę, wyłączać nieużywane urządzenia elektryczne, wyłączać „dodatkowe” światła w pustych pokojach…
Wiedza teoretyczna jest nie mniej ważna, bo wszystko zaczyna się w głowie, prawda? Przede wszystkim konieczne jest zrozumienie potrzeby ostrożnego podejścia do zasobów naturalnych, świadomość wagi ich racjonalnego wykorzystania. Dziś edukację ekologiczną można uznać za integralną część ogólnej kultury jednostki.
Chcąc propagować edukację ekologiczną, jako Fundacja Błękitna we współpracy z pedagogami przygotowaliśmy materiały do zajęć edukacyjnych, który udostępniamy na naszej stronie internetowej.
Masz głowę w chmurach? Porozmawiajmy o czystym powietrzu!