Przecież im więcej terenów zielonych w okolicy, tym lepiej nam się oddycha. Zatem, które miasta w Polsce są najbardziej zielone, a powietrze w nich najczystsze?
Jakość powietrza zależy zarówno od zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery, jak i czynników, które im przeciwdziałają. Poza zmianami, które może tworzyć każdy z nas, duży wpływ na walkę ze smogiem mają również… rośliny! Przecież im więcej terenów zielonych w okolicy, tym lepiej nam się oddycha. Zatem, które miasta w Polsce są najbardziej zielone, a powietrze w nich najczystsze?
Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w 2019 roku miastem z najwyższym udziałem zieleni miejskiej w naszym kraju był Sopot - zarówno pod względem lasów, jak i innych stref zielonych. Co więcej, wysoki wskaźnik udziału lasów w powierzchni miasta osiągnęła również Zielona Góra (nieco ponad 50%). Niestety, biorąc pod uwagę udział innych terenów zielonych, takich jak parki, zieleńce i tereny zieleni osiedlowej, w mieście tym zanotowano jedynie 1% powierzchni, co stanowi jedną z najniższych wartości w całym kraju.
W czołówce najbardziej zielonych miast Polski znalazły się również Chorzów, Gdynia, Katowice, Jaworzno, Rzeszów czy Siemianowice Śląskie. Ponadto, w niemal wszystkich dało się zauważyć duże rozbieżności pomiędzy udziałem lasów a udziałem parków i terenów zieleni osiedlowej w ich całkowitej powierzchni - lasów jest bowiem znacznie więcej. Czy to oznacza, że rządzący nie przywiązują uwagi do kwestii zieleni miejskiej? Z kolei biorąc pod uwagę raport Europolis dotyczący rankingu zielonych miast, na pierwszym miejscu plasuje się Lublin - analizę tego rankingu możesz przeczytać na stronie naszej Fundacji.
Warto również nadmienić, że korzystny wpływ na jakość powietrza ma proces dezurbanizacji - im mniej osób zamieszkuje centra miast, tym czystszym powietrzem można w nich oddychać. A gdzie w Polsce oddycha się najgorzej? Miasta, które najmniej dbają o ilość przestrzeni zielonych to między innymi Piotrków Trybunalski, Mysłowice, Rybnik czy Świnoujście.
Rośliny zielone, a przede wszystkim drzewa, w bardzo dużym stopniu przyczyniają się do oczyszczania powietrza. W pierwszej kolejności warto zauważyć, że absorbują one wiele zanieczyszczeń gazowych, wydzielając tym samym niemałe ilości tlenu. Nie bez powodu zatem drzewa są nazywane zielonymi płucami ziemi! To jednak nie wszystko - na powierzchniach liści osadzają się także zanieczyszczenia pyłowe, takie jak kurz, pył czy popiół. Rośliny te odgrywają więc istotną rolę w kwestii naturalnego oczyszczania powietrza w miastach.
Walka ze smogiem to złożony proces. Poza zwiększaniem udziału zieleni w przestrzeniach miejskich, bardzo ważnym elementem zmniejszającym emisję zanieczyszczeń powietrza jest stosowanie paliw alternatywnych w przemyśle, komunikacji oraz sektorze komunalno-bytowym.
Istotną kwestią jest również edukacja ekologiczna - dopiero będąc świadomym zagrożeń oraz źródeł zanieczyszczeń jesteśmy w stanie aktywnie im przeciwdziałać oraz zapobiegać ich powstawaniu. Jako Fundacja Błękitna wierzymy, że w przyszłości uda nam się podnieść nie tylko poziom wiedzy w zakresie zapobiegania zanieczyszczeniom, ale przede wszystkim wprowadzać i obserwować realne zmiany na lepsze!
Masz głowę w chmurach? Porozmawiajmy o czystym powietrzu!