Jak przetrwać zimę, czyli czym palić w piecu?

Jak przetrwać zimę, czyli czym palić w piecu?

Ceny ekogroszków idą w górę. Drożeje też gaz i prąd. Jednak tu z ceną nie rośnie wydajność, dzięki której podwyżki nie byłyby aż tak odczuwalne. Czy jest zatem jakaś alternatywa, dzięki której bezpiecznie i ekologicznie zapewnimy sobie ciepło na całą zimę?

Oczywiście ze względu na politykę energetyczną Unii Europejskiej większość mieszkańców kraju ma w domach ogrzewanie gazowe. W nowym budownictwie coraz bardziej popularne jest też ogrzewanie elektryczne, w szczególności na nowych osiedlach, gdzie w ogóle zastosowania nie znajduje gaz. Rozwiązania te są jak najbardziej ekologiczne. Zerowa emisja substancji szkodliwych do powietrza, którą się charakteryzują, sprawia, że trudno o podważenie ich zalet. I choć doceniać należy troskę o jakość powietrza, to należy także dostrzec tę drugą stronę korzystania jedynie z gazu lub prądu - ekonomiczną. Sytuacja na rynku europejskim pogarsza się. Kraje uzależnione od rosyjskiego gazu ograniczane są rzadkimi dostawami za coraz wyższe ceny. A skutki tego odczuwają mieszkańcy, których rachunki w najbliższym sezonie grzewczym mogą być kolosalne. Zapowiedzi podwyżek już teraz wywołują przerażenie wśród Polaków, a największe mrozy dopiero przed nami… Szczęściarzami można zatem teraz nazwać tych, którzy nie ograniczyli się jedynie do ogrzewania gazowego czy elektrycznego… 

Sytuacja tych, którzy szczęśliwie mieszkają na nowo wybudowanych osiedlach, czerpiących ciepło z gazu czy prądu, jest dość patowa. Jednak nie zapominajmy o ogromnej części Polaków, którzy wciąż swoje domy ogrzewają w tradycyjny sposób, z wykorzystaniem węgla. I tu właśnie wracamy do głównego problemu. W ostatnim czasie zauważalne są nie tylko podwyżki cen gazu i prądu, ale także węgla. Jak sobie zatem z tym poradzić, nie pogarszając jakości powietrza?

Tradycyjny węgiel oczywiście odradzamy. Emisja zanieczyszczeń w wyniku spalania węgla jest groźna dla nas wszystkich, a także dla przyszłych pokoleń. W trosce o siebie, swoje rodziny i bliskich należałoby całkowicie zaprzestać wykorzystania węgla opałowego w standardowym wydaniu. Są jeszcze ekogroszki, jednak i one kosztują coraz więcej, choć wcale nie wzrasta ich wydajność. I sytuacja znów zaczyna być patowa…

Nie chcemy zanieczyszczać powietrza, którym na co dzień oddychamy, ale nie chcemy także przepłacać. Alternatywą dla tych, którzy mają w domach piece czy kotły, są zatem nowoczesne paliwa bezdymne czy też mieszanki niskoemisyjne - dobrej jakości ekogroszki z dodatkiem antysmogowym. Innowacyjne produkty powstałe w wyniki obróbki termicznej wysokiej jakości węgla kamiennego znacząco redukują emisję substancji smogotwórczych, są wysokokaloryczne przez co mniej ich zużywamy, a także nie wpływają negatywnie na kondycję polskich kopalni.

Powrót

Kontakt

Masz głowę w chmurach? Porozmawiajmy o czystym powietrzu!