Każdego dnia zmagamy się nie tylko z trudami codzienności, ale również z negatywnymi skutkami zmian klimatycznych i rozwoju przemysłowego. W regionach Polski, w których występuje największe zanieczyszczenie powietrza, mieszkańcy nieustannie odczuwają konsekwencje wysokiego stężenia substancji trujących. Coraz częściej pokazujące się alerty smogowe, utwierdzają nas tylko w przekonaniu, jak źle jest z powietrzem, którym oddychamy…
To kwestia mentalności, a może zapewnienia sobie “czystego sumienia”, ale niejednokrotnie przyczyn winy szukamy w innych. I tak odpowiedzialnością za pogarszający się stan powietrza obarczamy kopalnie, fabryki, samochody… Czy dobrze myślimy, że to tu znajduje się przyczyna smogu? Oczywiście, że tak! Jednak w tym zakresie emisję zanieczyszczeń regulują krajowe i europejskie akty prawne. Dodatkowo pojawia się coraz więcej programów regionalnych czy samorządowych. Jedne z nich dotyczą dofinansowania samochodów elektrycznych, inne - wymiany tzw. kopciuchów. Jednak w poprawie jakości powietrza kluczowe są nie tylko odgórne działania, ale przede wszystkim to, jak my przyczyniamy się do walki ze smogiem.
Jako społeczeństwo możemy zrobić wiele dla klimatu. Ważne jednak, by każdy się zaangażował. Powinniśmy zacząć od kwestii priorytetowej - poprawy jakości powietrza. Zmiana nawyków, większa refleksyjność na temat swoich zachowań oraz wybór paliwa niskoemisyjnego i bezdymnego - to sprawi, że będzie nam się żyło lepiej i zdrowiej!
Jak wiele możemy zrobić? Wystarczy…
To tylko kilka drobnych rzeczy, które tak wiele mogą zmienić…
Razem zadbajmy o czyste powietrze!
Masz głowę w chmurach? Porozmawiajmy o czystym powietrzu!