Dziś zagadnienie kryzysu ekologicznego nie jest nikomu obce. Środowisko jest zanieczyszczane każdego dnia, a to przyczynia się do pogarszania jakości powietrza i ogólnego stanu zasobów naturalnych. Edukacja ekologiczna u dzieci pomoże zapobiec dalszemu degradowaniu środowiska, dlatego przed nauczycielami i rodzicami stoi bardzo ważne zadanie – pokazywać dzieciom, jak żyć w zgodzie z naturą od najmłodszych lat.
Edukacja ekologiczna wpływa na kształtowanie w człowieku pożądanych zachowań. Dorosły, uczony od najmłodszych lat doceniania zasobów naturalnych, będzie mógł nie tylko zastosować wiedzę w praktyce, ale także przekazać ją swoim dzieciom, co w przyszłości doprowadzi do powstania społeczeństwa odpowiedzialnego ekologicznie.
Еdukacja ekologiczna w wieku przedszkolnym
Podstawy postrzegania świata kształtują się u dziecka w wieku przedszkolnym – to najlepszy czas na zapoznanie się z otoczeniem. W młodym wieku dzieci są bardziej emocjonalne i wrażliwe, dlatego łatwiej jest im postrzegać środowisko jako żywy organizm. Zadaniem edukacji ekologicznej dzieci jest kształtowanie pozytywnego nastawienia do wszystkiego, co je otacza. Ważne jest również, aby nauczyć je doceniać przyrodę i ostrożnie korzystać z jej zasobów.
Główne cele edukacji ekologicznej:
Program „Eko Szkoła - Eko My”
Fundacja Błękitna realizuje program „Eko Szkoła – Eko My”, którego celem jest rozwijanie świadomości ekologicznej wśród uczniów. Program jest skierowany do uczniów klas I-III szkół z 10 gminy w województwie zachodniopomorskim. W ramach programu 22 szkoły otrzymały także materiały edukacyjne w postaci krzyżówek i kolorowanek.
Program obejmuje kilka etapów, dzięki którym dzieci w wieku szkolnym nie tylko zdobywają wiedzę na temat ochrony środowiska, ale także grają w edukacyjną grę memory i biorą udział w konkursach. Ponadto Fundacja Błękitna zapewnia dzieciom, rodzicom i nauczycielom dostęp do materiałów edukacyjnych zamieszczonych na stronie internetowej.
Edukacja ekologiczna w trakcie zabawy
Zajęcia z edukacji ekologicznej pomagają dzieciom uświadomić sobie ścisły związek wszelkiego życia na planecie i uczą odpowiedzialności za ochronę przyrody. Na przykład w trakcie zabawy (rozwiązywanie krzyżówek, kolorowanie obrazków) dziecko może zapoznać się ze współczesnymi problemami ochrony środowiska i nauczyć się konkretnych metod jego ochrony. Regularne zajęcia o tematyce środowiskowej pomagają również zapobiegać destrukcyjnym, agresywnym działaniom w stosunku do przyrody i ukierunkowują aktywność dziecka w pozytywną stronę.
Masz głowę w chmurach? Porozmawiajmy o czystym powietrzu!